SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2019 Üyelik GerektirmezÖğrencilerin yarın karne alacaklarını belirten psikologlar, kötü karne konusunda velilere uyarılarda bulundular.

Kötü karne getiren öğrencilere ılımlı yaklaşılması gerektiğini belirten uzmanlar, çözüme öğrenci ve velinin birlikte varması gerektiğini ifade ettiler.

Klasik eğitim sisteminde notların bir eğitim yılının meyvesi gibi algılandığını ve amacın bilgi depolamak haline geldiğini belirten Özel Ada Hastanesi’nde görevli Psikolog Dr. Songül Çolakoğlu önemli olanın bilgiyi öğrenmeyi öğretmek olduğunu söyledi. Karnelerin veliler için sürpriz olmaması gerektiğine işaret eden Çolakoğlu "Karne veli için sürpriz olmamalı. Eğer böyle oluyorsa, çocukla aile arasında iletişimde sorun var demektir.Ailenin öğrenciyi yıl boyu belli kalıplara sokmadan ve baskı kurmadan takip etmesi gerekir" dedi.

Kötü karne getiren öğrenciye velilerin hassasiyetle yaklaşması gerektiğini belirten Çolakoğlu, "Aileler çocuklarına, bizim için önemli olan aldığın not değil senin gösterdiğin çaba düşüncesini verebilmeleri gerekir. Kimi zaman aileler öğrenci gibi hırslanıyor, onlarla birlikte ders çalışıyor. Karne veli için önemli hale geliyor. Her aile çocuğunu müstakbel doktor, mühendis ve benzeri gibi görüyor. Öğrenciden beklenti artıyor, öğrencinin bir çocuk olduğu unutulup büyük sorumluluk yükleniyor. Bu da öğrencinin başarısını artırmıyor aksine öğrenciyi olumsuz etkiliyor ve öğrenci depresyona girme eğilimi gösteriyor. Eve kapanıyor, aşırı uyku durumu gösteriyor. Velinin kırık nota tavrı aslında bir öğrencinin bütün geleceğini etkiliyor. Doğru olan, yapılması gereken kötü nota neyin sebep olduğunu öğrenciyle birlikte düşünerek bir çözüm önerisi ortaya koymaktır" diye konuştu.

Özellikle çevresindeki arkadaşları, akranlarıyla notları kıyaslanan öğrencinin öğrenme amacından saptıklarını ifade eden Çolakoğlu, bu tarz yaklaşımların öğrencinin daha sonraki hayatında da olumsuz travmalara yol açabileceğini belirtti. Ailenin önce başarıyı görmesi gerektiğini, her öğrencinin belirli bir kapasitesinin olduğunu unutmamak gerektiğini anlatan Psikolog Songül Çolakoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Her öğrenci kırık notlarıyla değil önce başarılı olduğu dersleriyle ödüllendirilmelidir. Sonra zayıf olduğu derslere bakarak aslında çocuğun hangi alanda başarılı ve yetenekli olduğu tespit edilebilir ve bu doğrultuda öğrencinin geleceği hazırlanabilir. Bir diğer önemli konu ise öğrencinin başarısı yetenekli olduğu folklor, tiyatro, müzik, spor gibi alanları takdir edilerek başarısız olduğu yönleri de başarılı kılınabilir. Bir alanda başarısız diye diğer alanlardan da öğrenciyi mahrum bırakmamalıdır."