SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2019 Üyelik GerektirmezAşağıdaki alıntı gün boyu yayın yapan bazı haber sitelerinden alıntı bir haberdir.Biz bu yazımızda neden diye soracağız?

"Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği başlığı altında tek elden yürütülen yönetmelik çalışmasıyla farklı statüdeki tüm eğitim çalışanlarının atama ve yer değiştirme yönetmeliği tek başlık altında birleştiriliyor. Yapılan çalışmayla 6 hizmet bölgesineayrılan illerden birisinde 8 yıllık zorunlu çalışma süresini dolduran Eğitim Denetçisi, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürü, Okul Müdürü, Müdür Baş Yardımcısı, Müdür Yardımcısı, Şef, Memur ve Öğretmen başka bir eğitim bölgesine zorunlu yer değişikliğine tabi tutuluyor.

Kamuoyundan sır gibi saklanan çalışma, müfettişlerin rotasyonuna benzer değişiklikler içeriyor. Çalışmaya göre 6 hizmet bölgesinden birinde bir öğretmen en fazla 8 yıl çalışabilecek.

Bulunduğu ilde zorunlu yer değiştirme  tarihi itibarıyla en az iki yıllık çalışma süresini tamamlayanlardan;

1- Hizmet bölgelerindeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlayanlar, isteğe bağlı yer değişikliği kapsamında 20 il tercihinde bulunabileceklerdir.

2- Bölge hizmetini tamamlamamış olanlar, bulundukları hizmet bölgesi ile sınırlı olmak kaydıyla beş il tercih edebileceklerdir."...

 

Tüm kamu çalışanları gün boyu haberle oturdu kalktı da Bakanlıktan ne bir açıklama geldi ne de yalanlama.Bundan önceki rotasyon haberlerinde olduğu gibi bu bilgi bir şekilde sızdırıldı.Yanlış veya doğru bakanlıktan bir açıklama gelmelidir.

Çok gizli olarak yürütüldüğü ifade edilen bu haber nasıl oldu da bazı sitelere sızdırıldı? Bundaki amaç nedir? Yalan haber olsaydı bakanlıktan jet açıklama gelirdi.Henüz herhangi bir açıklama gelmediğine göre haber doğru..vs çalışanları gün boyu meşgul eden bu konu biran önce açıklığa kavuşmalıdır.Açıklama gelmediği sürece çalışanlar mesaisini bu konuda kafa yormaya devam edeceklerdir.

 

Akla Gelen İlk Sorular:

 • Bu haber kim tarafından ne amaçla kamuoyuna sızdırıldı?
 • Bu şekildeki rotasyon uygulamasıyla amaçlanan nedir?
 • Bu rotasyon mecburi hizmetini doğuda yapmış olan memurları kapsayacak mı?
 • 20 il tercihi yapacak olan memur doğu bölgelerimizdeki illeri tercih edecek mi?
 • Doğuda görev yapan memurlar batı illerine gelebilecek mi?
 • Tüm bu rotasyonda yolluk ödenecek mi?Ödenecekse hazineye maaliyeti ne olacak?
 • Bu rotasyon eşleride çalışanlara nasıl uygulanacak?
 • Annesine babasına bakmakla yükümlü memur annesini babasını da evinden ayırıp gidecek mi?
 • Bu kadar öğretmen açığı varken bu rotasyon çoğu memuru emekliliğe zorlayacak mı? Emekli politikası mı değişiyor?
 • Bu uygulama avrupada hangi ülkelerde var?Model örnek hangi ülke?
 • Sendikalar neden hala bir açıklama yapmıyor......