SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2019 Üyelik GerektirmezFacebook şu anda 500 milyon üyesi ve 50 milyar dolar değeriyle Google'dan sonra ikinci en güçlü site haline geldi. Ancak ünlü sosyal ağ sitesi bu konumuna ulaşırken kullanıcılarını sık sık rahatsız etmekten de çekinmedi.

Facebook'un kullanıcılara danışmadan yaptığı ufak tefek değişiklikler üyeler arasında kızgınlık yaratırken esas skandal yeni güvenlik sistemiyle geldi.

Geçtiğimiz yıl, sosyal ağ yönetimi üyelerini tam anlamıyla bilgilendirmeden birden 500 milyon kişinin profillerini herkese açık hale getirdi. Facebook bu hamlesiyle yeni güvenlki ayarlarını zorunlu hale getirdi.

Daha sonraki tepki ise reklamlar konusundaydı. Site, 'beğen' sistemine geçerek tüm içeriğini dev bir anket servisi haline getirdi. Bu şekilde istatistikler oluşturup reklam cirosunu katladı. Hatta bu sistemi sayesinde ödül bile aldı.

Geçtiğimiz yıl içerisinde en çok tepki toplayan olay ise Facebook'un açılan grupları da strateji haline getirmesiydi. Hz.Muhammed'e ve İslam'a karşı açılan gruplar uzun süre kapatılmadı. Site yönetimi hangi ülkeyle anlaşma yapmak istiyorsa elindeki grupları stratejik silah haline getirdi.

Zuckerberg elindeki 500 milyon üyeyi her anlamda stratejik olarak kullanmayı becerdi ve en sonunda Time dergisi tarafından 'yılın adamı' ödülüne layık görüldü.(sdn)