SINIFÖĞRETMENİM.COM

Sınıf Öğretmenim | Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2020 Güvenli Site


Sevgili Öğrenciler;

Çin'de başlayarak tüm dünyaya yayılan yeni Coronavirüsle ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Sağlık Bakanlığımız virüsün ülkemize ulaşmaması için gerekli tüm önlemleri almıştır. Ancak siz öğrenciler de virüsten korunmak için çok basit önlemler alabilirsiniz. Alacağımız önlemler çok basit;

1.Tuvaletten önce ve sonra, yemekten önce ve sonra ellerimizi en az 20 saniye sabunla yıkıyoruz.

2.Öksürüken ve hapşırırken ağız ve burnumuzu kağıt mdille örtüyoruz ve bu mendili çöpe atıyoruz.

3.Ateşiniz varsa, öksürüyorsanız ve nefes almakta zorlanıyorsanız durumu hemen öğretmeniniz ve ailenizle paylaşıyorsunuz.

4.Öksüren, grip olan arkadaşlarınız iyileşene kadar en az 1 metreden fazla yaklaşmıyoruz.

Korkmayın siz güçlüsünüz.

Yeni Coronavirüs 2019-nCov Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Hastalıktan Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) için de geçerlidir. Bunlar;

- El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir. 
- Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir. 
- Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı). 
- Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır. 
- Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

Okullar Nasıl Temizlenmeli?

Okulların temizliğinde su ve deterjanla standart temizlik yapılması yeterlidir. Özellikle eller ile sık dokunulan yüzeyler kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, tuvalet ve lavabo temizliğine dikkat edilmelidir. Bu virüse özel olarak etkili olduğu öne sürülen bir takım ürünlerin temizlikte kullanılmasının fazladan koruma sağladığına dair bilimsel kanıt yoktur.

Coronavirüs ile ilgili afiş ve broşürlere buradan ulaşabilirsiniz.