SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2020 Üyelik Gerektirmez8’inci sınıflar için 2. Dönem ortak sınavları; 26 Nisan 2017 Çarşamba ve 27 Nisan 2017 Perşembe günleri yapılacaktır. Her sınav günü, üç dersin yazılısı ayrı ayrı saatlerde olacak şekilde bir oturum hâlinde yapılacaktır.

 

Her ders yazılısı için 20 soru sorulacak, 40 dakika süre verilecek olup ders yazılıları arası dinlenme süresi 30 dakika olacaktır. Ancak özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin alacakları sınav hizmetinden dolayı her bir dersin sınav süresi 55 dakikadır. Sınavların aynı anda başlaması gerektiğinden özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin ders yazılıları arası dinlenme süresi 15 dakika olacaktır.

Sınava aç karınla girmeyin

Sınav gününde vakitlice kalkılması çok önemlidir. Bu sayede sabah kahvaltısı, giyinme hazırlanma gibi süreçlerde geç kalma gibi telaşlara düşmemiş olursunuz. Her zamanki gibi bir kahvaltı yaparak güne başlayın ve normal bir şekilde okula gidin. Bugünü olabildiğince normalleştirin. Sınavlara aç girilmemelidir. Bu yüzden abartılı olmayan sıradan bir kahvaltı yapmalısınız. Gün boyunca yeterli miktarda su içmeyi de unutmamalıyız.

 

Sınav yerine saatinden önce gidin

Sınava saatinden önce gitmeye özen gösterin. Trafik vs. gibi sürpriz sebeplerle geç kalınması durumunda mevcut stres ve kaygı düzeyimiz daha da yükselecektir. Yine sınav alanında telaşlı, kaygılı veya gergin arkadaşlarınızdan da mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bu süreçte kendileri kadar sizleri de zarara sokacaklardır.

 

Ebeveynler sınav sabahı panik havasından uzak durmalı

TEOG sınavı süresince öğrencilerin başarılarını etkileyen en önemli faktörlerden biri ebeveynlerdir. Onlarda çocuklarının başaracaklarına ve bu sınav için iyi hazırlandıklarına inanmalıdırlar. Anne-babalar olarak onları geren, kaygılarını arttırıcı davranışlardan kaçınmalıyız. Özellikle sınav sabahında panik havasından kaçınmalılar. Çocuklarına duydukları güveni hissettirmelidirler. Pek çok öğrenci sınavdan çok sonrasından, anne-babalarından çekinirler ve kaygı duyar. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarını rahatlatmaları çok önemlidir.

 

Olumlu düşün, kendini motive et

Sınav öncesi ve sırasında kendinize sürekli yapmanız gereken her şeyi yaptığınızı ve bu sınava iyi hazırlandığınızı hatırlatın. Sınava ve hazırlığınıza karşı olumlu bir tutum takının. Olumlu düşüncelerin olumlu sonuçlar doğurduğunu unutmayın. Öğrencilerin, ben bu sınavda sorulan tüm soruların benzerlerini daha önce çözdüm şimdide hepsini çözebilirim demeleri çok önemli.

 

En iyi bildiğin sorulardan başlaya bilirsin

Sınav sırasında zoraki bir soru çözme sırası yoktur. İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz bunu unutmayın. Kolay ve yapabildiğiniz sorulardan başlayın. Bu sizi rahatlatacak ve zor olarak düşündüğünüz soruları çözmede size yardımcı olacaktır.

 

Sorular iyi okunmalı

Soru köklerini mutlaka okuyun. Bu öğrencilerin yaptığı en büyük hatalardan biridir. Sorunun size ne sorduğunu, sizden ne istediğini mutlaka anlayın.

 

Sınav süresinin tamamını kullan

Zor ve çözmede problem yaşadığınız sorular üzerinde inatla uzun süre harcamayın. Soruyu en fazla 3 kere okuyun yine yapamazsanız diğer soruya geçin. Her ne kadar yeteri kadar vaktiniz olsa da TEOG sınavında da zamanı kullanmak önemlidir. Hemen bir sonraki soruya geçin ve kalan zamanda yapamadığınız sorularla ilgilenin. Sınav süresinin tamamını kullanın. Sakince düşünüp hatırlamaya çalıştığınızda unuttuğunuz bilgilerin geri gelmesi çok muhtemel. Zamanınız kaldıysa mutlaka cevaplarınızı kontrol edin. Gerekirse soruları tekrar çözün.

 

Sınav arasında arkadaşlarınız ile sınav üzerine konuşmayın

TEOG branş bazında bir sınav olduğu için her sınav sonrası verilen arada öğrencilerin arkadaşları ile soru kritiği yapmamaları önemli. Bir sonraki branş sınavına girerken stres durumlarını arttırabilirler. Çünkü öğrenciler bu noktada birbirlerinin motivasyonunu olumsuz etkileyebilirler.

 

Ortak Sınavlar aşağıdaki tablolarda belirtilen saatlere ve süreye dikkat edilerek uygulanacaktır. (Yazının tamamını okumak için aşağıdaki eki indiriniz.)

 

26 NİSAN 2017 ÇARŞAMBA GÜNÜ


Attachments:
FileSitemiz zararlı içerik barındırmaz.Kırık linkleri yorum bölümüne yazarak bildiriniz.
Download this file (2016-2017 İkinci Dönem Ortak Sınavlar Dikkat Edilecek Hususlar WORD.doc)2016-2017 İkinci Dönem Ortak Sınavlar Dikkat Edilecek Hususlar2016-2017 İkinci Dönem Ortak Sınavlar Dikkat Edilecek Hususlar