SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2019 Üyelik GerektirmezÖğretmenlik mesleğinin belki de en zor branşıdır sınıf öğretmenliği! Gerçi Branş öğretmenleri branş yerine de koymazlar “ ilkokul öğretmeni” derler bazen kırıcı cümlelerle… Kırıcı cümleler diyorum çünkü branş öğretmenleri başarısız bir öğrenci gördüklerinde kendilerine toz kondurmazken “ Senin ilkokul öğretmenin kimdi?” deyiverirler apansızca! Başarılı bir öğrenciyi de paylaşamazlar kendi aralarında ve ona hiç sormazlar “İlkokul öğretmenin kimdi senin!” diye. Bu ayrı bir konu, üzerinde sayfalarca yazı yazılacak derinlemesine tartışılacak bir konu. Ama bu yazımızda sınıf öğretmenlerimizi ekonomik yönden haksızlığa uğratan birkaç uygulamadan bahsetmek istiyoruz.

Bildiğiniz gibi ilkokullarda yetiştirme kursları açılamamaktadır, velilerin bu konudaki taleplerine karşılık verilememektedir, bu nedenle veliler farklı arayışlara yönelmektedir. Sınıf öğretmenlerine bu noktada bir haksızlık yapılmakta, talepleri görmezden gelinmektedir. Eğitimin temel taşı olan ilkokullara gerekli önemin gösterilmesi ve mağduriyetin giderilmesi için bir an önce düzenlemeler yerine getirilmelidir.

Bir an evvel düzeltilmesi gereken mağduriyetten diğeri de  yıllardır süre gelen bir ek ders adaletsizliğidir. İlkokulda sınıf öğretmeni maaş karşılığı 18 saat derse girmekte, branş öğretmeni maaş karşılığı 15 saat derse girmektedir fakat sınıf öğretmeni 3 saat fazla çalışmasına rağmen aynı ücretle değerlendirilmektedir. Bu durumla alakalı yönetmeliğinde düzeltilmesi gerekmektedir. Eşit iş eşit ücret ilkesinden yola çıkarak bu mağduriyetin giderilmesini bekliyoruz.