SINIFÖĞRETMENİM.COM

Sınıf Öğretmenim | Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2021 Güvenli Site
Pıtır ve Kıtır Doğu Karadeniz'de Oyunu

Pıtır ve Kıtır, Doğu Karadeniz’de macera dolu bir geziye çıktı. Gezip görecekleri öyle çok yer ve yapacakları öyle çok şey var ki... Haydi sen de bu eğlenceli gezide onlara katılmak için oyunumuzu oyna ve Doğu Karadeniz’i keşfet!

Kurallar

- Pıtır ve Kıtır Doğu Karadeniz’de Oyunu iki kişiyle oynanır.

- Oyunun amacı piyonları oyun alanındaki 1 numaralı “Başlangıç” kutusundan 25 numaralı “Bitiş” kutusuna ulaştırmaktır.

- Oyunu oynamak için arka yüzdeki oyun alanı, piyonlar, kartlar ve sayı çarkı gerekir. Önce piyonlar, kartlar ve sayı çarkı kartonlardan çıkarılıp hazırlanır.

- Oyun alanı, oyuncuların her birinin rahatça ulaşabileceği bir yere yerleştirilir. - Kartlar ikişerli olarak gruplanır ve resimli yüzleri üste gelecek biçimde oyun alanının yanına koyulur.

- Oyuncular piyonlarını “Başlangıç” kutusuna koyarlar. - Oyuna kimin başlayacağına karar verilir.

- İlk oyuncu, sayı çarkının okunu hızlıca çevirir. Çarkın oku hangi sayının üzerinde durursa piyonunu o sayı kadar kutu üzerinde ilerletir. Piyon, üzerinde Pıtır ve Kıtır’ın resminin olduğu kutulardan birine geldiğinde oyuncu, üzerinde bulunduğu kutunun resmi olan kartlardan birini bulur ve alır. Sıra diğer oyuncuya geçer.

- Oyuncular merdivenlerden birinin en alt basamağının bulunduğu bir kutuya geldiklerinde merdivenden yukarı doğru tırmanıp merdivenin en üst basamağının bulunduğu kutuya giderler. Oyuncular kaydıraklardan birinin üst kenarının bulunduğu bir kutuya geldiklerindeyse kaydıraktan aşağı doğru kayıp kaydırağın diğer kenarının bulunduğu kutuya giderler. Oyun bu şekilde devam eder.

- Oyun, oyuncuların her ikisi de “Bitiş” kutusuna ulaştığında biter. En çok kartı toplayan oyuncu oyunu kazanır. Oyuncular dilerlerse oyunu her iki oyuncu da tüm kartları toplayana kadar sürdürebilirler. “Bitiş” kutusuna varan bir oyuncu oyuna devam etmek için piyonunu yeniden “Başlangıç” kutusuna yerleştirir.

Oyun aşağıda ektedir.Yazıcıdan çıktısını alarak oyun haline getirebilirsiniz.

Gülnihal Mert Çizim: İrma Zmiric Çetinkaya