SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2022 Üyelik Gerektirmez

Fosiller ve Fosil Çeşitleri

Balıkesir'de yaşayan 59 yaşındaki Mimar Necati 

Sayın, yıllarca süs eşyası olarak kullandığı mermer blokta, nesli 65 milyon yıl önce kaybolan deniz canlısının fosili olduğunu öğrendi.

Necati Sayın, son günlerde gazete ve İnternette çıkan fosillerle ilgili haberler üzerine sehpa süsü olarak kullandığı, üzerinde deniz canlıları şeklinde objeler bulunan mermer plakanın fotoğrafını Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Bölümü'nde inceletti. Üniversiteden süs olarak kullandığı mermer plakadaki formatların, nesli 65 milyon yıl önce dinozorlar ile birlikte tükenen Ammonit fosili (Kafadan bacaklılar sınıfından bir canlı) olduğu cevabını alan Sayın, şaşkına döndü. Soyları tükenmiş canlıların varlığı nasıl belirlenir? Soyu tükenmiş canlıların fosillerinin incelenmesiyle milyonlarca yıl önceki yaşam koşulları hakkında nasıl bilgi elde edilebilir?

Bitki ve hayvan çeşitlerine ait kalıntılar uzun yıllar bozulmadan kalabilir mi?

Çok uzun yıllar önce ölmüş bitki ve hayvanların bozulmadan kalabilmesi için hangi koşullar gereklidir?

Çok uzun yıllar canlı kalıntılarının toprak altında kaldığını düşünürsek bu kalıntılarda herhangi bir değişiklik

olur mu?

Yer kabuğunda canlıların milyonlarca yıl öncesinden bugüne kadar ulaşan canlı kalıntıları olabilir. Bu kalıntılar fosil olarak isimlendirilir. Fosiller

nesli tükenmiş canlılara ait olabileceği gibi günümüzde yaşayan canlıların ataları da olabilir. Canlıların kalıntıları yani fosilleri canlılar hakkında bilgi edinmemizi sağlar. Canlılar öldükten sonra fosilleşinceye kadar geçen süreye fosilleşme denir.

Canlılar öldükten sonra yumuşak kısımları ayrıştırıcılar tarafından çürütülür. Eğer ortam ayrıştırıcıların yaşamasına uygun değilse canlının tamamen çürümesi engellenir. Bundan

sonra fosilleşme süreci başlar. Canlılardan geriye kalan kemik, diş, kabuk gibi dayanıklı olan kısımları uzun süre korunabilir. Bu kısımlar doğada taş ve toprakla kaplanır. Zamanla bu kalıntılar üzerindeki toprak kalınlığı artar. Bu kısımların toprak üzerinde taşlaşmış izleri oluşur ve fosilleşme gerçekleşir. Fosiller canlıların vücudunun bütününden oluşabileceği gibi vücut parçalarından da oluşabilir. Fosiller kayaçların içinde uzun sürede oluşur. Fosiller bulundukları kayaçların hangi zamana ait oldukları hakkında ve fosillerin yaşları hakkında bize bilgi verirler.

Tek hücreli canlıların da fosilleri oluşabileceği gibi yüksek yapılı çok hücreli canlıların diş, pul, kemik gibi kısımlarının fosilleri de oluşabilir. Fosilleşme en çok kayaçlarda oluşur. Bunun dışında nehirlerin kumlu tabanı, bataklık, buzullar, asfalt, deniz ve göl ortamlarında da fosilleşme gerçekleşir. Bu tür ortamlarda canlılardan kalan taşlaşmış izler fosilleri oluşturur. Ağaçların yapışkan öz sularına değen böcek, sinek gibi canlılar bu şekilde yapışıp orada kalır ve ölür. Yapışıp kalan bu böcekler zamanla

ağaçların öz sularıyla beraber kurur, sertleşirler. Bu şekilde bu canlılar çürümekten kurtulurlar.

Yandaki fotoğrafta 230 milyon yıllık bir ağaç reçinesindeki böcek fosili bulunmaktadır. Ayrıca buzullarda donan canlılar ve onların kalıntıları da fosilleri oluşturur. Fosilleri donmamış betondaki ayak izine ya da denizden çıktıktan sonraki kumda bıraktığımız ayak izimize benzetebiliriz. Eğer izler çabuk kurur ve hızlıca kaplanırsa fosil korunur. Bitki fosilleri de bakterisiz ve oksijensiz ortamlarda çok uzun yıllar sonunda oluşur.
Comments  

 
-1 #8 Hshs 2017-05-10 19:35
Bu ne lan :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :P :P
Quote
 
 
-1 #7 GÜZEL İNSAN 2017-05-09 21:05
merhaba güzel olmuş yazanın eline sağlık[ GERÇİ DAHA OKUMADIM AMA HER NEYSE... :-* :oops: ]
Quote