SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2018 Üyelik Gerektirmez


KÜÇÜK ALİ
KİŞİLER
KÜÇÜK ALİ (Zeki bir köy çocuğu 12 yaşında) — ANA (iri yapılı bir Türk anası 55 yaşında) —- BÜYÜK BABA (60 yaşında) — RÜSTEM (Neşeli bir köy çocuğu 16 yaşında) — RIFAT KAPTAN (Yağız bir milis çete başkanı 35 yaşında) — ÜÇ MİLİS ÇETE ÜYESİ (Yanık yüzlü efeler) —- DÜŞMAN ÇAVUŞU (Zayıf bir delikanlı) — BEŞ DÜŞMAN ERİ (Narin yapılı erler.)
NOT:
Bu piyeste sözden çok mimiklere yer verilmiştir. 1. Tabloda kar, fırtına, top, makineli tüfek sesleri geriden duyulur. 2. Perdede tabanca sesleri, Polka oyunu iki kişi ile ve hareketli figürlerle tertiplenir. Düşman erleri için izci kıyafetlerinden faydalanılır. Zaruret halinde ana rolü bir erkek öğrenci tarafından yapılabilir.

PROLOG
(Solda ışıklar söner perde aralığından megafonla -varsa mikrofonla- ağır bir tempo ile gür bir ses prologu okur.)
Bin Dokuz Yüz Yirmi Yılındayız... Anadolumuzun içerlerine kadar sokulan düşmanı güzel yurdumuzdan kovmak için millî kuvvetlerimize yardımcı olarak yer yer toplanan bes on kişiden yüz elli iki yüz kişiye kadar çıkabilen milis çetelerimiz kurtuluş savaşımızı feragat ve cesaretiyle desteklemişler; çok yararlı olmuşlardır... Ünlü bir çete başkanı olan Rıfat Kaptan ve arkadaşları bu gönüllü vatanseverlerimizden birkaçıdır... (Hafif) zeki bir Türk çocuğu Küçük Ali... Büyük baba, büyük ana ve Rüstem... Ocak ayında keskin ayaz esen bir akşam... (Perde yavaş yavaş açılırken geriden rüzgâr ve fırtına sesi...)

I. PERDE
Sahne:
Bir köy odası -karşısında bir sedir (divan), bir pencere- yanda birkaç arkalıksız sandalye, duvarda bir lamba, bir saz (bağlama), birkaç Arap harfli levha asılı -yerde bir post- kapıda bir havlu asılı, ana bir post üstüne oturmuş önündeki mangalda maşa ile külleri karıştırmaktadır. Küçük Ali anasının dik duran sol dizi üzerinde ellerini kavuşturmuş, çenesi ellerinin üstünde, anasının yüzüne bakarak bütün dikkatiyle onu dinler.)

 


Devamı aşağıda ektedir.İndiriniz..

Attachments:
FileWeb sitemiz zararlı içerik barındırmaz.Telif hakkı düşündüğünüz içeriği bize bildiriniz.
Download this file (KÜÇÜK ALİ.rar)İndir Benzer İçerikler:

Yorumlar   

 
-1 #3 merve meriç 09-10-2015 18:37
bn fiat
Alıntı
 
 
-1 #2 zaza bey 02-06-2015 15:40
:-) :-| :sad: :o :-| ;-) :-* :sad: :sad: :-* :eek: :eek
Alıntı
 
 
-1 #1 guop 11-05-2015 16:20
:-) :-| :-| :sad: :sad: :sad: :sad:
Alıntı