BÖLÜNEBİLME KURALLARI
Bölme,bir sayı içinde başka bir sayının kaç defa bulunduğunu hesaplama; yeni çarpmanın tersi bir işlemdir.
2’ye Bölünebilme Şartları: Sayının son rakamı 0 (Sıfır) veya çift olmalıdır.
3’e Bölünebilme Şartları: Sayının mutlak değerleri toplamı 3’e bölünebilmelidir.
4’e Bölünebilme Şartları: Sayının son iki rakamı 0 (sıfır) olmalı veya 4’e bölünebilmelidir.
5’e bölünebilme Şartları: Sayının son rakamı 0 (sıfır) veya 5 olmalıdır.
6’ya Bölünebilme Şartları: Sayı hem 2’ye hem de 32e bölünebilmelidir.
7’ye bölünebilme Şartları: Sayı 7 ve katlarına bölünebilmelidir.
9’a Bölünebilme Şartları: Sayının mutlak değerleri toplamı 9’a bölünebilmelidir.
A. Zihinden Tek Basamaklı Sayılara Bölme
B. Bir Sayının 10, 100, 1000... Gibi Sayılara Bölümü
C. Bir Sayının 0,1 0,01 0,001... Gibi Sayılara Bölümü
D. Bir sayının 5, 50, 500...Gibi Sayılara Bölümü
1237:500=1237÷1000=1,237 х 2=2,474
E. Bir Sayının 0,5 0,05 0,005...Gibi Sayılara Bölümü
F. Bir Sayının 25,250,2500...Gibi Sayılara Bölümü
G. Bir Sayının 0,25 0,025 0,0025...Gibi sayılara Bölümü
H. Bir Sayının 125’e Bölümü
I. Bir Sayının 75’e Bölümü
B. Bir Sayının 5, 50, 500...Gibi Sayılara Çarpımı
C. Bir Sayının 0,5 0,05 0,005...Gibi Sayılara Çarpımı
D.Bir Sayının 25, 250 2500...Gibi Sayılarla Çarpımı
E. Bir Sayının 0,25 0,025 0,0025...Gibi Sayılarla Çarpımı
F. 100 den Küçük Olan İki Sayının Çarpımı
G. 5 ile Sona Eren Sayıların Çarpımı
İ. Bir Sayının 9 ile Çarpımı
- 1. Toplamada Sağlamda
15651:4= 3912,75
15:4 = 3 defa var, 3 kaldı.
36:4 = 9 defa var, sıfır kaldı.
5:4 = 1 defa var, 0 kaldı.
11:4 = 2 defa var, 3 kaldı, sıfır ekledik.
30:4 = 7 defa var, 2 kaldı, sıfır. ekledik.
20:4 = 5 defa var.
Bunu için 1’in sağındaki sıfır sayısı kadar, sayının birler basamağından sola doğru sayılır ve virgül ile ayrılarak bölme yapılır.
6785: 10=678,5
352: 100=3,52
49228:1000=49,228
Bunu için 1’in solundaki sıfır sayısı kadar, bölünecek sayının önüne sıfır konmalıdır.
74 :0,1 =740
614:0,01 =61400
532:0,001=532000
Sayı önce 10, 100, 1000 gibi sayılara bölünür ve çıkanın iki katı alınır.
214:5= 214÷10=21,4 х 2=42,8
675:50= 675÷100=6,75 х 2=13,5
Verilen sayının 2 katını, 20 katını, 200katını almak yeterlidir.
627:0,5=627 х 2=1254
325:0,05=325 х 20=6500
Bölünecek sayıyı 4 ile çarptıktan sonra, çıkanı 100, 1000, 10000’e bölmek gerekir.
165:25=165 х 4=660:100=6,6
4244:250=4244 х 4=16976:1000=16,976
Bölünecek sayıyı 4, 40, 400...ile çarpmak yeterlidir.
362:0,25=362 х 4=1448
27:0,025=27 х 40=1080
Verilen sayı 8 ile çarpılıp 1000’e bölünür.
8412:125=8412 х 8=67296:1000=67,296
Verilen sayının üçte biri kendisine eklenir ve 100’e bölünür.
5460:75=5460:3=1820
1820+5460=7280
7280:100=72,8
ÇARPMA KOLAYLIKLARI
Bir çarpma işlemini doğru yapabilmek için aşağıdaki esasları bilmek gerekir.
- Çarpım tablosu çok iyi bilinmelidir.
- 1’den 92a kadar olan iki sayının çarpımı bir bakışta söylenebilmelidir.
- 11 ile 20 arasındaki sayıların çarpımını da bilmek faydalıdır.
-Rakamlar düzgün yazılmalı, “elde, defa, eder” gibi kelimeleri söylemekten ve düşünmekten kaçınılmalıdır.
A. Bir Sayının 10, 100, 1000...Gibi Sayılarla Çarpımı
Verilen sayının sağına 0 (sıfır) sayısı kadar 0 (sıfır) eklemek yeterlidir.
25 х 10=250
47 х 100=4700
Verilen sayı 10, 100, 1000 ile çarpılır ve 2’ye bölünür.
56 х 5=560:2=280
17 х 50=1700:2=850
Verilen sayı 2’ye bölünür.
- 0,5 ile çarpımda bir işlem yapılmaz.
- 0,05 ile çarpımda, bulunan sayı 10’a bölünür.
- 0,005 ile çarpımda, bulunan sayı 100’e bölünür.
37 х 0,5=37:2=18,5
65 х 0,05=65:2=32,5:10=3,25
Verilen sayı 100, 1000, 10000...gibi sayılarla çarpılır ve 4’e bölünür.
56 х 25=5600:4=1400
36 х 250=36000:4=9000
92 х 2500=920000:4=230000
Verilen sayı 4 ile bölünür.
- 0,25 ile çarpımda bir işlem yapılmaz.
- 0,025 ile çarpımda, bulunan sayı 10’a tekrar bölünür.
- 0,0025 ile çarpımda, bulunan sayı 100’e tekrar bölünür.
66:0,25 =66:4=16,5
23:0,025=23:4=5,75:10=0,575
Önce birler basamağındaki sayılar çarpılır, çıkanın ilk basamağındaki rakam 1’ler basamağına yazılır. Çarpanların 1’ler ve 10’lar basamağındaki rakamlar çapraz çarpılarak “elde” ile toplanır ve 10’lar basamağına ilk basamaktaki sayı yazılır. Daha sonra 10’lar basamağındaki iki rakam çarpılır; elde ile birlikte toplanır. Ve 100’ler basamağına yazılır.
46 х 24=1104 6 х 4=24..............4 yazılır.
(4 х 4)+(2 х 6)+2=30..............0 yazılır.
(2 х 4)+3=11..............11 yazılır.
1104
- Çarpanlar birinin 5 ile sona ermesi:
5 ile biten sayı, 5 ile biten sayının 10’lar basamağındaki sayı ile çarpılır. ve kendinin yarısı ile toplanarak 10 katı alınır.
24 х 35=840 24 х 3=72
24:2 =12 72+12=84 х 10=840
¨ Çarpanların her ikisinin de 5 ile sona ermesi:
Çarpanların 10’lar basamağındaki rakamlar çarpımı, aynı rakamlar toplamının yarısı ile toplanır ve sağına 25 eklenir.
45 х 25=1125 4 х 2=8
(4+2):2=3 8+3=11........1125
¨ Sonu 5 ile biten sayıların karesi:
Verilen sayıların 10’lar basamağındaki rakamı, kendisinin 1 fazlası ile çarpılarak sağına 25 eklenir.
652=6 х (6+1)=42........4225
H. Bir Sayının 15 İle Çarpımı
Verilen sayı 10 ile çarpılır ve bu çarpma kendisinin yarısı eklenir.
24 х 15=360 24 х 10=240
240: 2=120 240+120=360
Verilen sayının 10 katından, kendisi çıkarılır.
28 х 9=252 28 х 10=280
280-28=252
İ. Bir Sayının 11 İle Çarpımı
Verilen sayının 10 katına kendisi eklenir.
18 х 11=198 18 х 10=180
180+18=198
J. 100’e Yakın İki Sayının Çarpımı
¨ Çarpanların her ikisi 1002den büyük ise;
Sayılardan birinin 100 ile farkı, diğerine eklenir ve önüne sayıların her ikisinin de 100’e olan uzaklıkları çarpımı yazılır.
106 х 108=11448 106-100=6
108+6 =114
8 х =48
11448
¨ Çarpanların her ikisi de 100’den küçük ise;
Sayıların 100’e olan uzaklıkları toplanır, bu toplamın 100’e olan farkı belirlenir. 100’e olan uzaklıkların çarpımı, bu farkın yanına eklenir.
96 х 92=8832 100-96=4
100-92=8
4+8 =12
100-12=88
4 х 8 =32
8832
¨ Çarpanlardan bir tanesi 100’den büyük, diğeri 100’den küçük ise;
Sayıların 100’e olan uzaklıkları bulunur. 100’den büyük olan sayının farkının 1 eksikliği, 100’den küçük olan sayıya eklenir. Bu sayının önüne, farklar çarpımını 100’e tamamlayan sayı yazılır.
107 х 96=10272 107-100=7
100- 96=4
96+(7-1)=102
7 х 4=28
100-28=72
10272
SAĞLAMALAR
Sağlama, yapılan işlemin kontrolüdür. Şüphesiz, işlemlerde sürat kadar doğruluk da şarttır. Bulduğumuz sonuçtan emin olabilmek için onu kontrol edecek bazı kuralları (sağlamaları) bilmek gerekir.
A. Sayıları, bir defada aşağıdan yukarıya doğru toplama.
25+42=67 42+25=67
B. Sayıları guruplara ayırma ve bu grupları tekrar toplama
27+42+34+36=139 27+42=69
34+36=70
69+70=139
C. Sayıların mutlak değerinden 9 atarak kalanları toplama
267+436+425=1128 2+6+7=15....6 (15-9=6)
4+3+6=13....4 (13-9=4)
4+2+5=11....2 (11-9=2)
1+1+2+8=12....3 (12-9=3)
6+4+2=12....3 (12-9=3)
3=3
D. Dikey basamaklar.toplamını, birer basamak kaydırılarak yazma.
267+436+382=1085 7+6+2=15
6+3+8=17
2+4+3= 9
1085
2. Çıkarmada Sağlamada
A. Toplam Yardımı ile Sağlama
897-124=773 773+124=897
B. 9 ile Sağlama
6584-4321=2263 6+5+8+4=23....5 (23-18=5)
4+3+2+1=10....1 (10-9=1)
2+2+6+3=13....4 (13-9=4)
13-9=4.... 4
4=4
3. Çarpmada Sağlama
A. Çarpanların yerleri Değiştirilir ve tekrar Çarpılır.
67 х 44=2948 44 х 67=2948
B. 9 ile Sağlama
En yaygın sağlama şeklidir.
Yatay rakamlar (3,3) aynı olduğu için sonuç doğrudur.
Bu sağlama şekli, 9 ve 9'un katı olan hataları göstermez.
C. 11 ile Sağlama
Çarpanların tek sayılı basamaktaki rakamlar toplamından, çift sayılı basamaktaki rakamlar toplamı çıkarılır. Farklar çarpılır ve içine 11 varsa atılır. Rakamın sonucunun, tek ve çift basamaklı rakamlar toplamının farkına eşit olması gerekir.
289 х 614=177446 2+9-8=3
6+4-1=9
3 х 9=27-11-11=5
(7+4+6) - (1-7-4)=5
5=5
4. Bölmede Sağlama
A. Bölüm ve bölen sayıları çarpılır ve varsa kalan eklenir. Sonucun bölünen ile aynı olmasına bakılır.
B. 9 ile Sağlama
Bölüm ile bölenin rakamları toplanır, 9'lar atılır ve kalanlar çarpılır (bölmede kalan varsa onunla toplanır ve 9'lar atılır.). Bulunan sayı bölünenin rakamları toplamını 9'ları atıldıktan sonra bulunan sayıya denk olmalıdır.
UYGULAMA ÖRNEKLERİ
1.Aşağıdaki bölmeleri en kısa şekilde yapınız
675:100=6,75
42:0,01=4200
460:50=4,60 х 2=9,20
28:0,5=28 х2=56
126:25=126 х4=5,04
32:0,25=32 х 4=128
675:125=675 х 8=5,400
845:75=Bölünmez.
96:15= Bölünmez.
2.Aşağıdaki çarpmaları en kısa şekilde, yapınız.
65 х100=6500
45 х 500=45000:2=22500
74 х 0,5=74:2=37
42 х2500=420000:4=105000
81 х0,25=81:4= Bölünmez.
36 х 43=1548 6 х3=18
(3.3)+( 6.4)+1=34
(3.4)+3=15
1548
452=4 х (4+1)=2025
84 х 9=84 х10=840-84=756
36 х11=36 х10=360+36=396
< Önceki | Sonraki > |
---|
- Kıldan İnce Kılıçtan Keskince Kitap Özeti (Gülriz SURURİ )
- Beyaz Gemi (Cengiz Aytmatov)
- Oyun İnceleme Raporu (Müfettiş, Gogol)
- Oyun İnceleme Raporu (Cimri – Moliere)
- Tiyatro İncelemesi (Kapıyı Aç,Krzysztof Choinski)
- Üçgenlerde Benzerlik Konu Anlatımı
- Trigonometrinin Geometri İle İnşası Yıllık Ödevi
- Evrensel Küme,Bir Kümenin Tümleyeni,Iki Kümenin Farki,Açik Önermeler
- Uzunluk Ölçüleri Yıılık Ödevi
- Roman İnceleme Yöntemi Ödev