SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2018 Üyelik Gerektirmez


DERS                       : Türkçe

SINIF                       : 3-4-5

YAKLAŞIK SÜRE         : 20-25 dakika

ÖĞRENME ALANI        : Dinleme

KAZANIM                  : Dinlediklerinde eş anlamlı kelimeleri ayırt eder.

BECERİLER                 : Türkçeyi doğru, etkili ve güzel kullanma, karar verme.

ARAÇ, GEREÇ, ORTAM : Çalışma kâğıdı

Aşağıdaki metni okumadan önce, öğrencilerinize çalışma kâğıdında verilen kelimelerin eş anlamlılarını tahmin ettiriniz. Daha sonra metni iki defa okuyunuz (Birinci okuma, ikinci okumaya göre daha yavaş olmalıdır).

Okuma sırasında altı çizili kelimeleri daha yavaş ve vurgulu okumaya dikkat ediniz. Okumalar sırasında öğrencilerinizden çalışma kâğıdında boş bırakılan yerlere, metinde duydukları kelimelerin eş anlamlılarını, verilen kelimeler arasında uygun olanı ile tamamlamalarını isteyiniz.

BAYRAM SEVİNCİ

Gamze, o gün bayram kutlamalarını izlemek için dedesi ile tören alanına gidecekti. İkisi de günlük giysilerini çıkarıp daha şık olanlarını giydiler. Heyecanla evden çıktılar. Alana giderken üstleri yazılı bezlerin cadde ve sokaklara asılı olduğunu gördüler. Bezlerin üstünde vatanımız ve milletimiz ile ilgili övücü sözler yazıyordu.

Tören alanında büyük bir kalabalık toplanmıştı. Öğrencilerin spor ve dans gösterilerini izlerken ikisinin de kalbi heyecanla çarpıyordu.

Dedesi, Gamze’ye bu bayramın öyküsünü ve kendi askerlik anılarını anlattı. Gamze izlediklerinden ve dinlediklerinden büyük zevk aldığı için bugünün hayatının en güzel günlerinden biri olduğunu düşündü.

Etkinlik aşağıda ektedir.

Attachments:
FileWeb sitemiz zararlı içerik barındırmaz.Telif hakkı düşündüğünüz içeriği bize bildiriniz.
Download this file (esanlamlisinibul.zip)Eş Anlamlısını BulEtkinlikBenzer İçerikler: