SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2019 Üyelik Gerektirmez


Ergenlikte Bedensel ve Ruhsal Değişimler

İnsanlarda çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemine ergenlik dönemi adı verilir. Ergenliğe giriş zamanı ve süresi farklılık göstermekle birlikte, genel olarak 12 - 20 yaşları arasında görülür. Genellikle kızlar ergenlik dönemine erkeklerden daha önce girer. Ergenlik döneminde pek çok bedensel ve ruhsal değişim gerçekleşir. Hem kız hem de erkeklerde görülen ortak bedensel değişimler; boy ve kilo artışı, yüzde sivilcelenme, koltuk altı ve üreme organları çevresinde kıllanma, vücutta yağ birikimi, sivilce oluşumu, ter salgısında artış ve kasların gelişimi olarak sıralanabilir.

Ergenlik döneminde kızlarda görülen değişimler; yumurtalığın gelişmesi, yumurta hücresi üretiminin başlaması, âdet yani regl görülmeye başlanması ve göğüslerin belirginleşmesi olarak sıralanabilir.
Erkek bireylerde ise testislerin gelişmesi, sperm hücresi üretiminin başlaması, ses kalınlaşması, sakal ve bıyık çıkması görülür.

Bedensel değişimlerin yanı sıra, ergenlik döneminde ruhsal değişimler de görülür. Bu değişimler, genellikle hızlı bedensel değişimin yarattığı huzursuzluklardır. Duygularda sürekli değişme, aşırı öfkelenme ve aşırı hayal kurma, bu ruhsal değişimlerden bazılarıdır. Ergenlik döneminde bireyler kendilerini çekingen, kararsız, çalışmaya karşı isteksiz hissedebilir. Sosyal ilişkilerden kaçınmaya çalışarak yalnız kalmak ve tek başına hareket etmek de ergenlik döneminde görülen davranışlar arasındadır. Bu dönemde, kişilerde yaşıtları arasında yer edinme kaygısı, karşı cinsle arkadaşlık kurma isteği ya da iletişim kurmada zorlanma gibi davranışlar da görülebilir. Ayrıca, ergenlik döneminde soyut algılama yeteneğinde de artış gözlenir.

Ergenlik Döneminde Yapılması Gerekenler

Çocukluk döneminin bitmesiyle başlayan ergenlik dönemi, insan yaşamındaki doğal süreçlerinden biridir. Bu nedenle, bu dönemde birey vücudunda ortaya çıkan değişimlerden utanmamalıdır. Birey, ergenliği sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için, çevresindeki insanlarla iletişim içinde bulunmalı, olumlu arkadaşlıklar edinmeli, hobilerini ön plana çıkarmalı, zararlı alışkanlıklardan uzak durmalı, bu dönemle ilgili doğru bilimsel bilgiler edinmeli ve gerekiyorsa kişisel gelişim uzmanlarından yardım almalıdır.
Benzer İçerikler: