SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2018 Üyelik Gerektirmez


Daha önceki yıllarda öğrendiklerimizi hatırlarsak canlıların en küçük yapı birimi hücredir.Tüm canlılar hücrelerden meydana gelmiştir.

Hücreler zamanla bölünmek ve çoğalmak zorundadır.İki tip hücre bölünmesi vardır. Mitoz ve Mayoz . Biz burada mitoz bölünmeden bahsedeceğiz.

Büyüme gelişme ve yenilenme olayları mitoz bölünme ile gerçekleşir. Aynı zamanda bazı canlılar mitoz bölünme ile çoğalır. Bu bir üreme şeklidir ve bu tip üremeye eşeysiz üreme adı verilir. Mitoz bölünme sonrası oluşan iki hücre birbirinin tamamen kopyalarıdır. Mitoz bölünme iki kısımda incelenir. Bunlar sitoplâzma bölünmesi ve çekirdek bölünmesidir. Mitoz bölünme birbirini takip eden evreler halinde gerçekleşir.

Hücrenin bölünme aşamasında olmadığı bir dönemde çekirdek içindeki kromozomlar kromatin iplik adı verilen yapı şeklindedir. Hücre bölüneceği sırada kısalıp kalınlaşarak kromozom denilen yapılara dönüşürler. Bu sayede kopyalanmış kalıtsal bilgi, oluşacak yeni hücrelere paylaştırılabilir. Her canlının kromozom sayısı sabittir. Bu sayı çoğunlukla farklı türlerde farklılık gösterir. Farklı türlerde kromozom sayısı aynı da olabilir. Sayının aynı olması canlıların benzer olduğu anlamına gelmez. Bir canlı hücresindeki kromozomların yarısı anneden yarısı babadan gelmiştir. Anneden gelen “n” sayılı kromozom ile babadan gelen “n” sayılı kromozom birleşmiştir ve çiftler oluşturmuştur. Bu nedenle canlıların kromozom sayısı çiftler halindedir ve 2n ile gösterilir.

Örneğin sağlıklı bir insanda kromozom sayısı 2n=46 dır.

Bu kromozomlardan n=23’ ü anneden, n= 23’ ü de babadan gelmiştir.

Görselli anlatım için ek dosyayı indiriniz.

Attachments:
FileWeb sitemiz zararlı içerik barındırmaz.Telif hakkı düşündüğünüz içeriği bize bildiriniz.
Download this file (mitoz-bolunme.pdf)Dosyayı İndir Benzer İçerikler:
Şu anda 568 ziyaretçi çevrimiçi